• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

Sivas Kongresi’nin 100. Yılında Bankoğlu, Sivas’ta CHP'nin Parti Meclisi toplantısına katıldı.

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Sivas Kongresi’nin 100. yılı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sivas’ta yaptığı Parti Meclisi toplantısına ve ardından partinin konuya ilişkin düzenlediği etkinliklere katıldı.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini bildiren Bankoğlu, “Cumhuriyet tarihimizin kilometre taşlarından olan bu günde ve Cumhuriyet'in kazanımlarının her geçen gün daha iyi anlaşıldığı bu dönemde, Parti Meclisi toplantımızın Sivas’ta düzenlenmesi, konunun hassasiyetine dikkat çekmek açısından son derece önemlidir.

Özellikle Cumhuriyet tarihimizin çocuklara ve gençlere öğretilmesi çok önemlidir ancak tüm yurttaşlar olarak bayrağımızın, özgürlüğümüzün ve kazanımlarımızın hangi sebeplerle ve koşullarda elde edildiğini bilinmesi, özümsemesi şarttır. Bugünün sınırlarını belirleyen, düşmanlara teslim edilmiş bir ülkenin şehirlerini teker teker kazanmanın altında yatan büyük fikri, askeri ve siyasi dehayı, öngörü kabiliyetini bilmemiz, bugünleri daha doğru yorumlamamız için gereklidir. 

Bugün; içte ve dışta tam bağımsızlık fikrinin kabul edildiği, devletin temellerinin atıldığı, vatanın bölünmez bütünlüğünün vazgeçilmez olduğu Sivas Kongresi’nin 100. yılında, başta Atatürk olmak üzere şanlı bayrağımızın gururla dalgalanmasını borçlu olduğumuz herkesi minnetle anıyorum.

Başta Türkiye Cumhuriyeti kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet kazanımlarını kasıtlı olarak önemsizleştirmeye yönelik tüm girişimleri kınıyorum. Bu yaklaşımlar yurttaşlarımız tarafından görülmekte, bilinmekte ve milli değerlerimize karşı yapılan saygısızlıklar da dikkatle takip edilmektedir. Bana ve partimizin diğer Milletvekillerine konuya ilişkin rahatsızlıklarını ileten pek çok yurttaşımız, milli bayramların ve Cumhuriyet tarihimize damga vurmuş bu günlerin özellikle ve hassasiyetle anılması, unutturulmaması için ısrarcılar. Zaten Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı bu güzel yurttaşlarımız, gençlerimiz ve çocuklarımızdır. 

100 sene önce Sivas’ta bir araya gelen 38 il temsilcisinin o günün dehşet koşulları altında, bir enkazdan bir ülke kurmaya uzanan büyük mücadelesini yerinde hissetmekten gurur duydum. Bir hafta süren Sivas Kongresi, Misak-ı Milli sınırlarının belirlendiği, mandacılığın kesin olarak reddedildiği ama bu kararları verirken gücünü halktan alan Mustafa Kemal’in “Parolamız ya istiklâl ya ölüm” diyerek milletimizin önderi olduğu tarihi bir süreçtir.

Partimizin, bu büyük günü Sivas’ta Parti Meclisi toplantısı yaparak ve ardından Sivas Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikle anıyor olması, bizler için büyük gurur kaynağı olmuştur. Atatürk’ün, Sivas Kongresi’nde milletine bakışını olağanüstü ifade eden bir cümlesine dikkat çekmek istiyorum: “Bütün vatanın ve koskoca bir milletin, hayat ve mematı mevzu bahis olurken, vatanperverim diyenlerin kendi akıbetlerini düşünmesine mahâl var mıdır?”

Parti Meclisi toplantısının ardından açıklanan Sonuç Bildirisi'ne de vurgu yapan Av. Aysu Bankoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Bildiride de ifade altına aldığımız üzere Sivas Kongresi, esaret altında yorgun düşmüş büyük bir milletin, manda ve himayeyi reddederek bütün güçlerini "tam bağımsızlık" uğruna birleştirdiği büyük bir şahlanıştır. Milli mücadeleyi başarıya ulaştıran en büyük dönemeçlerden biri olan Sivas Kongresi, aynı zamanda Kuvayı Milliye ruhunu, Anadolu ve Rumeli  Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında birleştirmiş kongredir. Köklerini bu anlayıştan alan ve çok partili demokrasiye geçişin de öncülüğünü yapan partimiz, 100 yıl önceki gibi, bugün de haksız ve hukuksuz yönetim anlayışına karşı yurttaşlarımızın birlikteliğini, millet iradesine olan inancı, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü kararlılıkla savunmaktadır, sonuna kadar da savunmaya devam edecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere emperyalizme karşı en şanlı mücadelelerden birini veren vatansever yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz."

 

Paylaş