• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu: “Gün geçtikçe daha da zorlaşan ekonomik şartlar altında esnafımızın problemlerini dinlemeye, onların yanında olmaya devam ediyoruz.”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, şehrimizde gerçekleştirdiği çalışma ve ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Hendekyanı Caddesi'nde esnafla ve hemşehrilerimizle bir araya gelen Bankoğlu, onların problemlerini ilk ağızdan dinleyerek "Yanınızdayız" mesajı verdi.

CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, ilk andan itibaren Bartın halkıyla birlikte çıktıkları bu yolda el ele yürümeye devam ettiklerinin altını çizerek tüm ülkeyi etkileyen ekonomik kriz şartlarının ne yazık ki Bartın esnafını da tesiri altına aldığını belirtti. Özellikle Yerel Seçimler öncesinde, İktidar tarafından uzunca bir süre reddedilen ekonomik krizin artık iyiden iyiye hissedildiğini ve maliye/ekonomi alanında son dönemde alınan harç ile vergi tutarlarının artırılması ya da Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesinin Hazine'ye devredilmesi gibi pek çok makro tedbirin de krizin en büyük belirtileri olduğunu ifade etti.Bahsedilen tedbirler, her ne kadar makro nitelikte olsa ve esnafımızın, yurttaşlarımızın hayat şartlarını doğrudan etkilemiyor gibi görünse de "mutfağa yansıyan yüksek düzeydeki enflasyonun" esas can yakıcı unsur olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Bankoğlu, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

"Ekonomik krizin etkilerine esnaflarımız özelinde ayrı bir parantez açmak isterim. Esnaflar, şüphesiz ki, ülkemizde ekonomik krizin etkilerini en derinden hisseden kesimlerdendir. Son 5,5 yılda, ülkemiz genelinde, yarım milyondan fazla esnaf iflas ederek kepenk indirmek zorunda kalmıştır. Yalnızca bu yılın ilk yarısında bile 53 bin 420 esnaf iflas ederken 2018 yılına kıyasla bu sayı, 433 artmıştır. Geçen yıla ait verileri 2015 yılı ile karşılaştırdığımızda ise işi bırakan esnaf sayısının yıllık bazda yüzde 8'lik bir artışla 106 bin 167'ye fırladığını üzülerek görmekteyiz."Asgari ücret düzeyinde geliri olan yurttaşlarımızın ödediği vergiler yönünden de bir hesap yapıldığında "yılın 128 günü Devlet'e çalıştıkları" açıkça görülürken bu durumun elbette ki, esnaflardan yapılacak alışverişi de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bankoğlu, konuya dair tespitlerine devam ederek muhtemel çözüm önerilerini de şöyle sıraladı: "Herkesi derinden sarsan ekonomik krizin sonuçlarını aslında artan maliyetler, borçları çevirememe ya da en basitinden kurun yükselmesi gibi temel göstergelerde görebiliyoruz. Şayet esnaflarımıza yönelik bir iyileştirme yapılacaksa toplumumuzda en çok çalışan kesimlerden biri olduğu da dikkate alınarak ödedikleri sigorta primlerinde miktar yahut gün sayısı olarak indirime gidilmelidir. Böylece bir nebze de olsa geçici anlamda esnaflar lehine bir rahatlama sağlanacaktır. Aslında bu husus, ülkemiz genelinde, gerek sigorta primi gerekse de -özellikle- vergi adaletinin sağlanması gerektiği gerçeğini ve yapılması gereken bu iyileştirmelerin aciliyetini ortaya koymaktadır."

 

Paylaş