• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu BANKOĞLU: “Arıt Yolu'na ilişkin yönelttiğimiz çağrıya ve yazılı bilgi talebine verilen cevap, projenin bitiş tarihine dair belirsizliği ortadan kaldırmıyor."

 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, kentimizin Merkez ilçesine bağlı Arıt Köyü'nde yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan yol sorununun çözümüne dair çalışmalarını birçok farklı yöntem üzerinden sürdürüyor.

 

Öncelikle konuya ilişkin olarak Bartın Milletvekili sıfatıyla Ulaştırma Bakanlığı'na bir Yazılı Soru Önergesi sunan CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, aynı soruları Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 15. Bölge Müdürlüğü'ne (Kastamonu) yöneltti. Bankoğlu, "Bartın-Arıt-Aydınlar" kara yolunun son durumu hakkında yetkili makamlara yazılı olarak şu soruları sormuş ve yaşatılan mağduriyetten söz etmişti:

 

"Bartın-Arıt-Aydınlar kara yolunun yapım süreci, oldukça yavaş bir biçimde ve parça parça gerçekleştirildiğinden özellikle Arıt Köyü'nde yaşayan yurttaşlarımız, yolun 29 kilometrelik Arıt-Bartın bölümünün sürekli vaatlere ve ertelemelere konu olup bir türlü tamamlanamamasından da dolayı büyük bir mağduriyet yaşamaktadır.

 

1) Bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Bartın-Arıt-Aydınlar kara yolu ile ilgili çalışmalara ne zaman başlanmıştır? 

 

2) Başlangıç tarihinden itibaren bugüne kadar geçen süreçte, Bartın-Arıt-Aydınlar yolunun ne kadarlık kısmı tamamlanabilmiştir? Yolun tamamlanamamasına sebep olduğu ifade edilen erteleme ve gecikmelerdeki maddi / hukuki sebepler nelerdir? Mevcut durumun oluşmasına kadar bahse konu ertelemelerin / gecikmelerin yaşanmasını engellemek adına alınan önlemler nelerdi? 

 

3) Yolun kalan kısmın tamamlanabilmesi için öngörülen plan ve takvim nedir? Yapılan plana uyulabilmesini sağlamak adına nasıl bir bütçeleme çalışması gerçekleştirilmiştir?"

 

Ardından Aydınlar Köyü ve Samanpazarı Köyü ile birlikte Arıt'a da ziyaretler gerçekleştiren Bankoğlu, bahse konu yol çevresinden geçtiğinde aynı zamanda bir video çekerek alanı da gösterip konunun çözümüne yönelik yetkililere çağrısını yinelemiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu: "Buradan yetkililere sesleniyorum. Aydınlar'dan geliyoruz. Arıt bomboş, köy statüsüne geçtiğinden yıllar önce belediyesi kapandı. Onlarca yıldır tamamlanamıyor. Bu yolun neden bitmediğini dile getirmemi istedi yurttaşlarımız. Sürekli yapıldığı gibi bu yolda incelemeler yaparak bu sorunu çözemeyiz. Bu yolun, Arıt'ın daha fazla mağdur olmaması için bir an önce bitmesi gerekiyor. Biz de bu çözümü sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Arıt yolunun bir an evvel tamamlanması, bölgenin turizm açısından teşviki son derece elzemdir. Böylece Arıt'taki yurttaşlarımızın başka yerleşim birimlerine göç etmesi de önlenebilecektir. Belirtmek gerekir ki, özellikle gençlerimizin köylerinde kalabileceği olanakların yaratılması şarttır."

 

Bankoğlu, gerçekleştiği bu çağrının ardından, bir taraftan da geçtiğimiz haftalarda sunduğu Yazılı Bilgi Talebi'ne "Karayolları Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğü"nden cevap geldiğini ifade ederek bu yanıtla alakalı da şu değerlendirmeleri yapıp açıklamalarını sonlandırdı:

 

"Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü'nden tarafımıza iletilen cevabi yazıda, yol yapımına yönelik çalışmalara 2007 yılında başlanıldığı vurgulanmıştır. Her şeyden önce, sadece bu bilgi bile yol yapımının tamamlanması sürecinin ne kadar uzadığını ve bu bağlamda yurttaşlarımıza yaşatılan mağduriyetin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Yol yapımında yaşanmış olan bu büyük gecikme için pek çok neden ileri sürülmüş olsa da nihayetinde, tüm aksaklıkların -proje revizyonları vb. bir yana- "ödenek yetersizliği"ne dayandırıldığını görmekteyiz. Nitekim, yolun kısa sürede bitirilebilmesi ihtimali de "yeterli ödenek gelmesi" şartına bağlanmıştır. Aynı şekilde, "projeye dair 2020 yılı ve daha sonrasında tahsis edilecek ödenekler henüz bilinmediğinden inşaatın fiili bitiş tarihi hakkında" bilgi de verilememiştir. Bartınlı hemşehrilerimizin gördüğü üzere bu kadar uzayan bir sorunun ne zaman tamamlanacağı halen belirsizliğini korumaktadır. Bu anlamda, verilen cevap, ihtiyacı karşılamamakta ve sürüncemede kalan problemi sürdürmektedir. Bahse konu belirsizlik olumlu bir neticeye varana kadar, yani ilgili ve yeterli ödenek "Bartın-Arıt-Aydınlar kara yoluna" sağlanana kadar biz çabalarımızı sürdüreceğiz, halkımızın yanında olacağız."

 


 

Paylaş