• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Amasra'da Sağlık Alanında Yaşanan Problemleri Dile Getirdi.

 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Amasra ilçesinde sağlık hizmetleri alanında yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda dile getirdi. 

 

Amasra'da, sağlık hizmetlerine etkili şekilde erişim yönünden birtakım sorunlar olduğunu vurgulayan CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, bu sorunların başlıcalarını şöyle sıraladı: "Aile hekimlerinin Aile Sağlığı Merkezi'nden alınarak Kaleşah Mahallesi'ndeki İlçe Devlet Hastanesi'nde görevlendirilmeleri"; "Amasra İlçe Devlet Hastanesi'nde "uzman doktor" bulunmayışı ile hastanenin donanımındaki eksiklikler" ve son olarak "tarihi nitelikteki Kaleiçi ile Boztepe Mahalleleri'ne yolların darlığı nedeniyle standart ambulansların girememe sorunu".

 

Bankoğlu, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği uyarınca "aile sağlığı merkezlerinin, hizmetten yararlanacakların kolayca ulaşabildikleri yerde bulunması" esas olduğundan aile hekimlerinin görevlendirme yerlerinde bir değişiklik yapılması talebinin Amasra halkı tarafından dile getirildiğine işaret etti. Ayrıca, bu bağlamda, aralarında doktora gitmekte zorluklar yaşayan yaşlıların da bulunduğu yaklaşık 4.000 kişinin aile hekimine ulaşmak konusunda karşılaştığı problemler de gözetilerek yeni bir planlama yapılmasının hemşehrilerimiz açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: "Amasra'nın turizm merkezine dönüşme yolundaki yükselişini devam ettirmek adına ve özellikle yaz aylarında oluşan yoğunluk da gözetilerek "Ek Sağlık Tesislerinin Açılması Yönergesi" kapsamında ilçede, bir "semt polikliniği" açılması yönünde de bir gereksinim mevcuttur. Yine ihtiyaçlar dâhilinde ve acil durumlarda, aile hekimlerinin birimlerini terk edemedikleri dikkate alındığında, ikinci bir 112 Acil Yardım İstasyonu / Ambulansın sağlanması da yurttaşlarımızca dile getirilen taleplerden bir diğeridir.

Öte yandan, bir diğer önemli husus olarak Amasra İlçe Devlet Hastanesi'ndeki mevcut eksikliklerin de detaylı bir biçimde tespit edilerek giderilmesi gerekmektedir. Hastane'nin donanımlı bir "E1 Tipi Hastane" hâline gelebilmesi için uygulamaya konulacak planların son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle, Hastane'deki en kritik sorunlardan olan "uzman doktor" bulunmayışı ile alakalı, Amasra'da yaşayan yurttaşlarımız çözüm üretilmesini talep etmektedirler." 

 

CHP Bartın Milletvekili, son olarak ambulanslarla bağlantılı önemli bir konuyu daha dile getirerek beyanlarını şu şekilde sonlandırdı: "İlçede, tarihi nitelikteki yerleşim birimlerinden olan Kaleiçi ile Boztepe Mahalleleri'nde, mevcut yolların darlığı ve alanın tarihi yapısı birlikte düşünüldüğünde, standart büyüklükteki ambulansların giriş yapamadığı görülmektedir. Bu anlamda, söz konusu ettiğimiz alanlara da sağlık hizmeti götürebilmeye uygun ambulansların sağlanması, oldukça hayati önemdeki bir konuyu çözüme kavuşturacaktır."

Paylaş