• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

Bankoğlu: “96. yılında yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi”

 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıl dönümü sebebiyle açıklamalarda bulundu. Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran ve hilafete son veren parti olduklarını ifade eden Bankoğlu, “İki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen Atatürk’ün izinde, 96 yıllık bir partinin üyesi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş ilkeleri olan cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik, devletçilik ve inkılâpçılığı benimseyen, bunlara hava kadar, su kadar gereksinim duyan yurttaşlarımızın güvencesidir partimiz.” dedi. 

 

Açıklamalarını sürdüren Bankoğlu, şu beyanlarda bulundu: “Atatürk, bu ülkeye, yurttaşların kendini yönetecek kişiye karar verdiği, düşünce özgürlüğünün olduğu bir cumhuriyet yönetimini teslim etmiştir. Bu ülkeyi seven, 700 yıldır bu toprakları mesken edinmiş, sosyal ve kültürel olarak kaynaşmış tüm yurttaşlarımızı “Ne mutlu Türküm” diyerek birleştirmiştir. Tüm yurttaşlara, kadın-erkek-çocuk-gayrimüslim diye ayırmadan eğitimden hukuka, sağlıktan iş olanaklarına kadar ülkenin her yerinde eşitlik gerektiğine işaret etmiştir.

 

Laikliğin olmadığı toplumlarda, ortaya çıkan baskının tehlikesini öngörmüş, inançların kişiye özel kalacağı bir huzur ortamını hazırlarken dini, hurafelerden arındırmak için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuş ve gelecek nesillere teslim etmiştir. Yurttaşlarımızın çıkarlarını korumak ve ülkenin bekası için şeker fabrikalarından uçak fabrikasına kadar tarımdan sanayiye, üreten bir millet için gerekli “sosyal devleti” oluşturmuştur.

 

İlerlemenin ve çağdaş ülkeler içinde yer almanın “şart” olduğunu 96 yıl önce görmüş, temel değerlere sahip çıkarken yeniliklerin ve girişimlerin kaçınılmaz devrim ruhunu da miras bırakmıştır. Bu eskimeyen ileri görüşlülüğü ile ülkemizde yaşadığımız her gün, haklılığını bir kez daha gördüğümüz Önderimiz Atatürk’ü minnetle anıyorum. Partimize, partimize gönül vermiş herkese teşekkür ediyor ve “Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!” diyorum”.

 

“Bugün yaşadığımız hadiseleri değerlendirirken Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesini bilmenin, karşısında ve yanında durduğumuz tüm olayları daha rahat anlamamızı sağlayacağını düşünüyorum” diyen Bankoğlu, ayrıca çok partili sistemin ve parlamenter rejimin kurucusu olduklarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 

Paylaş