• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

Türkiye Büyük Millet Meclisi ("TBMM") Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, ülkemizin çeşitli illerinde son zamanlarda işlendiği iddia edilen "kadınlara karşı taciz, cinsel ilişkiye zorlama ve şantaj suçunun" araştırılması hakkında sunulan Meclis Araştırma Önergesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Genel Kurul'da söz alarak önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine başlarken kadın ve erkek tüm milletvekillerini düşünmeye davet eden ve bir cinsel taciz ya da cinsel saldırı vakası kendilerinin veya eşlerinin, kız kardeşlerinin başına gelse ne hissedeceklerini soran Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Milletvekillerine, "bu tür olayların sebeplerini araştırmak ve engellemek istemez misiniz?" diye sordu.

Meclis Araştırma Önergesi'nde de detaylarıyla birlikte yer verilen ve basına da yansıyan olayların son derece üzücü olduğuna işaret eden Bankoğlu, ülkemiz bakımından daha çarpıcı noktanın ise "yalnızca Haziran ayında, 4 kadına tecavüz edildiği, 43 kadının seks işçiliğine zorlandığı ve 34 kadının da tacize uğradığı" gerçeği olduğunu belirtti. Bankoğlu, konu hakkındaki açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Çocuk büyük demeden, kadın erkek demeden bir taciz ve tecavüz felaketi yaşayan insanlarımız var. Ama bundan daha fecisi, daha utanç verici olanı ne biliyor musunuz? Bu olaylara göz yummak, sessiz kalmak ve adaletten medet uman bu mağdurların karşısında bir anlayış olması."

Kadınlara şiddet ve tacizin -ne yazık ki- sistemli olarak arttığını vurgulayan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, "okullardaki vakaların örtbas edilmesi, suçluların ceza almaması gibi uygulamalarla, adeta normalleştirilmeye çalışılan bu suçların, aslında, toplumsal çöküşe zemin hazırlayan en önemli sebepler" olduğuna değindi. Bahse konu suçlarla mücadele anlamında, Devlet olarak tarafı bulunduğumuz pek çok uluslararası sözleşme ve aynı zamanda iç hukuk kurallarımız mevcut olsa da ülkemizdeki ana problemin "uygulama eksikliğinden" kaynaklandığının altını çizen Bankoğlu, bu bağlamda, yaşanan taciz vakalarının "görünmez" kılınmak istenmesi ve cezai yaptırımların caydırıcı olamamasının da başka bir sorun teşkil ettiğini belirtti.

Topyekun ihtiyaç duyulanın muhakkak ki bir "zihniyet değişikliği" olduğunun altını çizdikten sonra Bankoğlu, yaşanılan güncel ve yakın geçmişteki olaylardan şu şekilde çarpıcı örnekler verdi: "Çarşamba günü, 3. duruşması görülen Şule Çet davasından bahsetmek isterim. Israrla intihar olduğu savunulan ancak cinayet ve hatta cinsel saldırı gerçekleştiği yolunda önemli deliller içeren bu davada, Şule Çet'in "o saatte orada ne yaptığını sorgulamak" olamaz, olmamalı bizim zihniyetimiz.

Van’da 38 günlük, İzmir'de 17 aylık bebeğe tecavüz edildi. Antalya’da ise 10 yaşında kız çocuğunu taciz eden apartman görevlisi, iyi hâlden serbest. Ama rızası vardı, eteği kısaydı diyen erkekler indirim aldı. Beyler! Ve daha korkuncu böyle düşünen beylere onay veren hanımlar! Hepinize sesleniyorum. Hepinizin anası, bacısı, karısı, kızı var. Eteği kısaydı, gece dışarıdaydı diyerek sapkın düşüncelerine kılıf arayanlara çanak tutmaya devam edildiği sürece -maalesef- daha çok Şule Çet’ler öldürülür.  

Veya Ensar Vakfı'nda yaşanan taciz olaylarıyla ilgili eski Aile Bakanı'nın dediği gibi "Bir kere yaşanmış bir olay" demeyeceğiz biz. Ya da Nisan ayında metrobüste tacize uğrayıp duruşması yine bu hafta görülen hemcinsim gibi "Ben Susmayacağım Sen Utanacaksın" diyebildiğimizde, ancak toplum olarak bir ilerleme sağlayabiliriz."

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, konu hakkındaki beyanatlarını şu sözlerle tamamladı: "Bu iş böyle gitmez. Ahlaki ayarlarla oynanınca vicdani ayarlar da bozuluyor. Türkiye’nin tanınmaz hale gelmesinin, bu ahlaki çöküntünün altında yatan karanlık zihniyet son bulmalıdır. Ne zaman ki Atatürk’ün çocuğa ve kadına verdiği değeri iade edersiniz, biz kadınlar, o zaman itibarımızı tekrar kazanırız.

Parti ayrımı yapmadan tüm ülkeyi ilgilendiren bu soruna duyarlılıkla yaklaşıp ülkemizi kadına karşı taciz ve cinsel saldırı ayıbından kurtarmalıyız. Kadınlarımızın insan hakları yolculuğu ve bu mücadele, aynı zamanda erkeklerle birlikte yapılacak bir mücadeledir."
 

Paylaş