• Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
 • Slide
  Şimdi Kayıt Zamanı
  Lea İle Sizde Kazanın
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Binlerce firma, dernek, şahıs ve devlet kurumları tarafından tercih edilen web siteci ile sitenizi açın.
 • Slide
  Antalya İzmir Nakliyat, İzmir Antalya Nakliyeci,
 • Slide
  Siteniz 11 Dakikada Hazır!
  Web Siteci

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Barış Pınarı Harekatı ve Meclis'te Görüşülmekte Olan Yargı Paketi Hakkında Açıklamalarda Bulundu.

 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte, ülkemizin gündeminin birbirinden önemli konularla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Bankoğlu, yaptığı açıklamada sözlerine ilk olarak Barış Pınarı Harekatı ile başladı. Konuya ilişkin olarak “Öncelikle Barış Pınarı Harekatı içinde yer alan tüm askerlerimize muvaffakiyet diliyorum. Ailelerine ve yurdumuza sağ salim, başarı ile dönmeleri tek dileğimiz. Bununla birlikte harekat kapsamında, teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan askerlerimiz ile sınır ötesinden yapılan saldırılar sonucu hayatını kaybeden sivillerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."

 

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alan Yargı Paketi hakkında düşünce ve değerlendirmelerini de ifade eden CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, şöyle konuştu: "Kamuoyunda "Yargı Paketi / Reformu" olarak bilinen "Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin geçtiğimiz hafta Adalet Komisyonu'nda gerçekleştirilen görüşmelerine katıldığımda, görüşlerimin bir kısmını orada ifade etmiştim. Aynı şekilde, Meclis Genel Kurulumuzda da farklı bir bakış açısıyla Yargı Paketi'ni değerlendireceğim. Her şeyden evvel, Teklif'in geneli üzerinde bir değerlendirme yaptığımızda, şu gerçeğinin altını çizmemiz gerekiyor: Bu Teklif'in bir "Reform" olmadığı son derece açıktır.

 

Teklif ile birtakım olumlu düzenlemeler getirilmeye çalışılsa da yargımızın ana meselelerine, kanayan sorunlarına ilk olarak odaklanmamız gerekiyor, aksi takdirde görüşmekte olduğumuz Kanun Teklifi gibi "torba yasalar", yalnızca "kozmetik" düzenlemeler içeren metinlerden ibaret hâle gelir. Tüm yurttaşlarımızın beklediği esaslı bir çözüm, en başta “Hukuk Devleti” ile “Kuvvetler Ayrılığı”nın tam manasıyla tesisi, yargının bağımsız ve tarafsız bir nitelik kazanması, hâkim bağımsızlığının sağlanması ile hakimlerin yer değiştirmesi / tayini gibi mühim meselelerinin HSK üzerinden İktidar’ın kontrolünde olmaması, HSK'nın ve beraberinde Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi, yani bu çok önemli kurumların, İktidar’ın tesirinden, siyasallaşmadan uzaklaştırılarak tarafsızlaştırılmasında yatmaktadır. Aynı zamanda HSK kararlarına karşı bütüncül bir yaklaşımla yargı yolunun/denetiminin açılması ve tabii ki düşünce ile ifade özgürlüğüne yönelik, bu Teklif'te yer alandan çok daha kapsamlı değişiklikler de yargı camiasının ve tabii ki de yurttaşlarımızın gerçek beklentileri arasındadır."

 

Teklif'in, Adalet Komisyonu safhasındaki görüşmelerinin de pek anlam veremedikleri bir hızda, maddeler üzerinde gerçek bir tartışma olanağını ortadan kaldıracak biçimde gerçekleştiğini hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, önemli olanın "kaliteli" bir yasa yapım tekniği olduğunu vurgulayarak ancak bu biçimde, sürekli değiştirilmek zorunda kalınmayan ve sorunlara çözüm sağlayan yasalar çıkarılabileceğine işaret etti. En başından itibaren gerçek bir "Reform" için başlangıç adımlarını atabilmenin yolunun "tam bir toplumsal mutabakat"tan geçtiğine değinen Bankoğlu, "yapılacak değişikliklerin ve getirilecek yeniliklerin tartışılıp bir Teklif haline getirileceği yer de TBMM olmalıydı" vurgusunda bulundu.

 

Tatmin edici bir sonuç ortaya çıkarmaktan uzak Kanun Teklifi için "Dağ, fare doğurdu" tabirini kullanan Bankoğlu, Teklif'te önemli çelişkiler yer aldığına dikkat çekerek özellikle bir örneğe vurgu yapmak istediğini belirtti: "Teklif ile "Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı" getirilerek söz gelimi avukatların, stajlarına başlamadan evvel bir sınava tabi tutulmaları öngörülmektedir. Bu anlamda bir sınav düzenlemesine karşı olmamakla birlikte ister istemez Türkiye'nin dört bir yanında, adeta market gibi açılan ve özellikle AKP döneminde sayıları katlanarak artan hukuk fakültelerini de sorguluyoruz. Bir diğer deyişle, sorunun kaynağı, zaten kontrolsüzce açılan bu hukuk fakültelerinde. "Reform" olarak dillendirilen Teklif'te ise yine aslında AKP döneminde oluşturulan "tahribatın" geçici bir çözümle halledilmeye çalışıldığını görüyoruz. Biz ise diyoruz ki, gelin, sorunun kaynağına inelim ve kalıcı bir değişiklik iradesi konusunda "samimi" olalım."

 

Paketler hâlinde getirileceği söylense de böylesine önemli bir konunun, nihayetinde bir "Torba Yasa" ile çözümlenmemesi gerektiğinin de altını çizen Bankoğlu, her Kanun'da yapılacak müstakil ve kapsamlı değişikliklerle hem daha sağlıklı bir müzakere ortamına imkân sağlanacağına hem de daha kalıcı yenilikler getirilebileceğine işaret etti.

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Yargı Paketi ile alakalı değerlendirmelerini şöyle sonlandırdı: "Dar kapsamlı paketler yerine gerçek ve bütüncül bir Reform gerçekleştirmek istiyorsak kozmetik adımlar yerine yargımızı içinde bulunduğu olumsuz tablodan kurtaracak yapısal yeniliklere odaklanmalıyız. Bu hedef de ne başka kanunlarımızda zaten var olan kuralların, "Yargı Paketi" adı altında tekrarlanmasıyla sağlanabilir, ne de tali meselelerle ilgilenerek. 2019 yılı "Hukukun Üstünlüğü Endeksi"nde 126 ülke arasında 109. sırada ülkemiz, şüphesiz ki bundan çok daha iyisini hak ediyor."

 

 

Paylaş